Daltonizmus
Daltonisti nevidia zelenú alebo červenú
Farbosleposť alebo daltonizmus prvýkrát popísal v roku 1794 anglický fyzik a chemik J. Dalton (odtiaľ je aj názov poruchy). Ten, kto je postihnutý farblosleposťou, vo väčšine prípadov niektoré farby vníma, porucha sa prejavuje iba u niekoľkých odtieňov najčastejšie človek nerozozná zelenú a červenú. V takom prípade môže byť vnímanie jednej z týchto dvoch farieb dokonca výrazne zhoršené, až znemožnené. Ak ide o červenú, hovoríme o protaponii, nerozoznanie zelenej sa označuje ako denteranopia.
Daltonizmus sa vyskytuje častejšie u mužov než u u žien a jeho pôvod je pravdepodobne daný geneticky. Ak sa zavčasu nezistí, môže spôsobiť rôzne problémy od ťažkostí v škole, až po najzávažnejšie ťažkosti a obmedzenia. Už pre školáka môže byť problémom vyznať sa v učebniciach, mapách, zle vidí obrázky, nehovoriac o výtvarnej výchove, ktorá je v mnohých krajinách povinným predmetom na niektorých stupňoch škôl.
Človek postihnutý daltonizmom je v každodennom živote svojou poruchou čiastočne obmedzovaný, napr. v niektorých krajinách nemôže získať vodičské oprávnenie to však neznamená, že by nemohol spokojne žiť. Niektorí daltonisti sa dokonca venujú mnohým kolektívnym športom. V prípade, že sú spoluhráči v zelených a červených dresoch, rozpoznávajú ich podľa iných znakov.
Pokiaľ ide o deti, ak si všimnú rodičia, že ich ratolesť nerozozná červenú kocku od zelenej, nie je to vždy preto, že by sa nemohlo dieťa naučiť pomenovať farby. Možno ich vôbec nevidí. Na určenie poruchy vnímania farieb stačí oftalmologický test, ktorý vypracovali Yean a Maureen Neitzovi. Podľa toho, ako o ňom píše milánska Panorama, je veľmi jednotuchý? veľký list papiera je rozdelený na osem tabuliek a v každej z nich je jeden obrazec, ktorý vystupuje zo svojho okolia iba odlišnou farebnosťou. Ak oko a potom mozog určité farby nerozoznáva, dieťa jednoduchý geometrický obrazec nevidí. Tento test je spoľahlivejší, než doposiaľ používané podľa Išiharu, pri ktorých deti ale aj dospelí obrazec často nerozoznali aj napriek tomu, že netrpeli daltonizmom
Postihuje viac mužov.